Кабинетът очаквано оцеля и при третото недоверие

Само 54 депутати гласуваха "за" свалянето на правителството на Росен Желязков

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 04 July 2025 13:32 >
Кабинетът очаквано оцеля и при третото недоверие
Парламентът отхвърли вота на недоверие към правителството на премиера Росен Желязков за "провал в сферата на фискалната политика" с 54 гласа "за" и 130 "против". Съгласно Конституцията, за да бъде успешен вотът на недоверие, той трябва да бъде подкрепен от повече от поне 121 народни представители. Депутатите от ПП-ДБ и АПС не участваха в гласуването. Единственият депутат от ГЕРБ, който отсъстваше от залата по времето на гласуването бе лидерът на партията Бойко Борисов. Зам.-председателят на парламентарната група Деница Сачева обясни по-късно в кулоарите в парламента, че той е имал среща с евродепутати в партийната централа. 

Искането за оставка на кабинета беше внесено миналия петък по инициатива на "Възраждане" и с подкрепата на "Величие" и "Морал, единство, чест" (МЕЧ). 

Това е третият вот на недоверие към кабинета "Желязков", след като първите два - "за несправяне в сектор външна политика" и "за провал в борбата с корупцията", бяха неуспешни. 

Вчера от „Величие“ с подкрепата на „Възраждане“ и МЕЧ внесоха предложение, още преди дебатите по третия вот, за гласуване на четвърти вот на недоверие на правителството за „провал в сектора на околната среда и водите“, който се очаква да бъде гласуван следващата седмица. 
Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ