САЩ вдигат на 15% митата за самолети от ЕС
Според Airbus това създава още нестабилност за американските авиолинии, които вече страдат от недостиг на самолети

Източник: Shutterstock.com
САЩ ще повишат на 15% митата за самолети внесени от Европейския съюз. Мярката, която ще влезе в сила от 18 март, е нов етап в продължаващия спор заради Airbus, съобщават информационните агенции.
Размерът на митата бе 10% от октомври, когато американското правителство реши да обложи допълнително европейски продукти на стойност 7,5 милиарда долара.
Световната търговска организация (СТО) позволи тази стъпка на Вашингтон, след като обяви за незаконни европейските субсидии за Airbus.
Други европейски продукти, сред които вино, сирене, кафе и зехтин се облагат с 25% от САЩ от октомври.
Airbus изрази "дълбоко съжаление" от решението за вдигане на митата, като посочи, че "това допълнително ескалира търговското напрежение между САЩ и ЕС". Това създава "още нестабилност за американските авиолинии, които вече страдат от недостиг на самолети", посочва европейският гигант.
В паралелно дело СТО отсъди в полза на Европа срещу САЩ за самолетостроителя Boeing, съперник на Airbus, но Брюксел досега не е получил правото да наложи свои мита.
Новината за новите американски мита идва на фона на изявлението на Доналд Тръмп тази седмица, че е време да се договори "много сериозно" търговско споразумение с ЕС.
Абонирай се!
Абонамент за списание BGlobal може да заявите:-във фирма &bd...