Дебатът за високата цена на лекарствата в богатите страни е ожесточен и притеснителен. Спорът вече оказва влияние върху разходите за лекарства, показват нови данни от изследователската фирма QuintilesIMS Institute. Ръстът на всички разходи за предписани медикаменти в САЩ спадна на 4,8% през 2016 г. - под половината от средното ниво за предишните 2 г. (след отчитане на отстъпките). Майкъл Левески от агенцията за кредитен рейтинг Moody’s смята, че натискът върху цените допринася за намаляването на ръста на печалбите на фармацевтичните компании. Общественото внимание ограничава гъвкавостта им върху цените и позволява на клиентите да станат по-твърди.
В една област обаче се очаква печалбите да продължат ръста си: рака. Онкологията е светлият лъч в индустрията, казва Левески. Тъжната истина е, че сега 2/5 от хората могат да очакват да заболеят от рак поради увеличаващата се продължителност на живота. Това е една от причините, поради които броят на новите лекарства за рак нарасна с над 60% през последното десетилетие, а лечението за късната му фаза предлага над 600 вида. Новите лекарства срещу рак се одобряват по-бързо, появяват се и все повече. На 1 май американската Агенция по храните и лекарствата одобри durvalumab (известно с търговската марка Imfinzi), лекарство на британската фирма AstraZeneca, което лекува рак на пикочния мехур. Imfinzi, което е с цена на едро $180 000 за едногодишно лечение, се присъединява към нарастващ списък с лекарства, известни като „инхибитори на контролна точка“, предназначени да действат срещу ключова молекулярна мишена, подпомагаща имунната система на организма да се бори с рака. Американската Merck има pembrolizumab (Keytruda); Bristol-Myers Squibb разполага с nivolumab (Opdivo), а швейцарската Roche – с atezolizumab (Tecentriq).
Очаква се на тези инхибитори да се дължи голяма част от ръста в разходите за лекарства против рак. По-специално Merck действа добре с Keytruda. Представа за стойността на новите лекарства бе получена, когато Opdivo не премина ключов клиничен тест миналия август. Пазарната капитализация на Bristol-Myers Squibb се срина с 16% и оттогава акциите ѝ са в критично състояние.
Високите цени на лекарствата против рак са далеч по-малко приятни за правителства, застрахователи и пациенти. Още преди 5 г. повечето одобрени нови лечения имаха брутна годишна цена от над 100 000 долара. Но натискът върху бюджетите стана по-силен с новото поколение от по-скъпи имуно-онкологични лекарства и може да стане още по-жесток, ако се докаже, че работят най-добре в комбинация едно с друго.
Допускането на грешка при избора на лекарства против рак може да е извънредно скъпо за този, който плаща, както се оказа при катастрофалния неотдавнашен опит на британското правителство да увеличи достъпа до нови лекарства против рак със създаването на специален фонд през 2010 г. Когато той бе закрит през 2016 г., бяха похарчени 1,27 милиарда паунда, по-голямата част за лекарства, за които по-късно се доказа, че са били неефективни за конкретните случаи.
Някои смятат, че по-добрият подход би бил да се тестват лекарства върху пациенти и те да плащат цена въз основата на това, доколко добре се влияят, известен като „ценообразуване според стойността“. Това би означавало да се събира голям брой данни от пациенти, което далеч не е просто.
Някои компании като биотехнологичната Genentech, собственост на Roche, се опитват да правят точно това, подобно на институции, които плащат, като американските здравни застрахователи. Но колкото и да е успокояващо да се знае, че парите отиват за лекарства с доказано въздействие, това не решава по-широкия проблем с достъпността им.
© 2017 The Economist Newspaper Limited. Всички права запазени от The Economist, преведено от S Media, публикувано по лиценз. Може да намерите оригиналната статия на английски на www.economist.com
Текстът е публикуван в новия брой на "Икономист" от 12 май, който може да купите в разпространителската мрежа в страната. Вижте какво още може да прочетете в броя.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.