МАРИЯ ЧИПИЛЕВА,
clinica.bg
Роботизирана медицинска апаратура; медикаменти, съобразени с индивидуалния генотип на конкретния пациент; контрол и профилактика с помощта на „джаджите” – новите технологии в медицината отдавна не са бъдеще. Част от тях са и в България – в медицинската техника такъв пример са киберножовете в онкологията, а във фармацията новите молекули, които дават шанс за още по-добро лечение и отразяват основните тенденции в развитието на иновациите.
9 нови лекарства – всичките за тежки хронични заболявания, плаща здравната каса през тази година. Тези лекарства очертават и пътищата, по които се развива и ще се развива фармацията.
Онкология
Първата нова молекула е olaparib, за лечение на напреднал рак на яйчниците. Тази диагноза се нарежда на пето място като причина за смърт при жените и за съжаление, най-често болестта се открива чак когато е в 3-ти или 4-ти стадий. Новото лекарство е за лечение на най-разпространения карцином на яйчниците – епителния. То е генетично таргетирано лекарство за рак, причинен от мутациите BRСA 1 и BRСA 2. Над 600 жени годишно в България заболяват от тази болест, според анализ на Комисията за оценка на здравните технологии между 5 и 7% от тях ще попаднат в генетичната група, която може да се лекува с новата терапия.
Втората нова молекула е Ibrutinib за борба с хроничната лимфоцитна левкемия. Лекарството се взема през устата и няма аналог в България. Цената му е по-висока от конвенционалната терапия, но ефектът от лечението ще е по-добър.
Кардиология
Третата молекула, която за първи път се заплаща от здравната каса у нас, се нарича evolocumab. Медикаментът е предназначен за понижаване на лошия холестерол в човешкия организъм, чиито високи нива увеличават риска от сърдечносъдови заболявания като инфаркт или инсулт. Обикновено нивата на холестерола се контролират чрез медикаменти, наречени статини. Новата терапия е базирана изцяло на човешко моноклонално антитяло, имуноглобулин G2, инхибитор на човешкия PCSK9 протеин, който играе съществена роля в липидния метаболизъм. Лекарството влияе върху действието на този протеин и така помага на черния дроб да изчиства лошия холестерол от организма ни. Комбиниран е и четвъртият нов медикамент за 2017 г., предназначен за хора със сърдечна недостатъчност Той съдържа активните вещества sacubitril и valsartan. Лекарството намалява смъртността и усложненията при това състояние. Продуктът действа като ангиотензин рецепторен неприлизинов инхибитор. Според анализите на Комисията за оценка на здравните технологии прилагането на новия медикамент може да доведе до по-малък брой хоспитализации – веднъж годишно, на пациентите със сърдечна недостатъчност.
Пулмология
Петото ново лекарство съдържа веществата tiotropium и olodaterol и е предназначено за пациенти с хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ). Приема се чрез инхалатор и според анализ на специалистите няма да доведе до съществено увеличаване на разходите на здравната каса. В България има около 100 000 души с ХОББ, които се нуждаят от инхалаторна терапия, а всяка година се диагностицират близо 5000 нови случая.
Шестият препарат отново е комбинация от две съставки – aclidinium и formoterol, и отново е предназначен за лечение на хронична обструктивна белодробна недостатъчност (ХОББ). Лекарството дава възможност за подобрение на задуха и функцията на белите дробове.
Ендокринология
Седмата нова терапия включва активните вещества empagliflozin и metformin и е предназначена за хора с диабет тип 2. Едната съставка стимулира секрецията на инсулин, като предпазва от хипогликемия и има благоприятни ефекти върху липидния метаболизъм. Другата е отговорна за реабсорбцията на глюкозата обратно в кръвообращението. Препаратът е подходящ за пациенти, при които не е постигнат достатъчно добър контрол на захарта. В България има над 536 130 диабетици. Според анализите на Комисията по оценка на здравните технологии приложението на препарата ще пести по 422 000 лв. на 1000 пациенти.
Ревматология
Осмата нова молекула е secukinumab, която лекува псориатичен артрит и анкилозиращ спондилит (възпалително заболяване на гръбначния стълб и периферните стави). Тя е изцяло човешко моноклонално антитяло. Лекарството се препоръчва за употреба и при двете заболявания, когато конвенционалната терапия не е дала добър резултат. Според експертните оценки разходите за терапията с новата молекула са по-ниски в сравнение със сегашните биологични лекарства за тези диагнози.
Пробив: Новият медикамент за лечение на хепатит С направи революция в борбата с това заболяване
Хепатология
Последният нов продукт за тази година е комбинация от elbasvir и grazoprevir, предназначен за лечение на Хепатит С. Заедно с още две лекарства този продукт направи революция в борбата с това заболяване, като хепатит С се превърна в лечима диагноза, с която пациентите могат да се преборят за два-три месеца. Цените на терапиите обаче бяха много високи и предизвикаха недоволство на пациентите не само у нас, но и в целия свят, заради ограниченото им финансиране от здравните каси. Благодарение на силната конкуренция между трите фирми обаче стойностите се понижиха драстично и сега повече пациенти имат достъп до тях.
CAR-T терапиите са едни от най-новите направления на развитие в онкологията. В основата им е залегнала философията, че имунната система на човек може да се пребори с рака. При тях се модифицират генетично T-клетките чрез специални белтъци, така че да разпознават и убиват онкологичните образувания в човека.
Генетичната терапия е друго направление, което се развива бурно в медицината. Идеята при нея е да се използва ген за лечение вместо медикамент. Това може да става по няколко начина – когато генът замества мутация, която причинява заболяване, или ако деактивира проблемна мутация. Трети вариант е в организма да се вкара нов ген, който да помага в борбата със заболяването.
Клетъчната терапия е трети вариант за лечение на бъдещето. При нея увредени клетки се заменят с нови, така че да се подобри функцията на съответните тъкани или органи.
Иновации се прогнозират и за терапиите за алцхаймер. Надеждите там са в откриването на медикаменти, които да потискат появата на опасните белтъци, разрушаващи мозъка на човек.
Учените възлагат надежди и на антибактериалните антитела, които трябва да неутрализират токсините на бактериите, както и да активират имунната ни система, за да убива вредните микроорганизми. Тези антитела трябва да преборят и увеличаващата се резистентност на бактериите към антибиотиците.
Текстът е публикуван в брой 14/2017 г. на списание "Икономист", който може да купите в разпространителската мрежа. Вижте какво още може да прочетете в броя.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.