От началото на войната ЕС е купил руски горива на стойност колкото 2400 изтребители F-35

Само през януари вносът на природен газ е за €1,9 млрд.

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 19 March 2025 08:50 >
От началото на войната ЕС е купил руски горива на стойност колкото 2400 изтребители F-35
Източник: Pixabay.com - Magnascan
БТА

От началото на руското военно нападение срещу Украйна ЕС е внесъл от Русия изкопаеми горива на стойност, колкото биха стрували 2400 изтребители Ф-35, заяви еврокомисарят по енергетиката Дан Йоргенсен в интервю за Европейския нюзрум - платформа за сътрудничество на европейски новинарски агенции, сред които е и БТА.

Той съобщи, че в близките седмици Европейската комисия ще представи предложение за пракратяване на вноса на руски изкопаеми горива. Ще се стремим тези мерки да не бъдат в ущърб на европейците, поясни еврокомисарят. По неговите думи, без САЩ и Норвегия, днес ЕС щеше да бъде в много по-тежко положение с енергийните доставки.

Трябва да направим много повече, за да бъдем независими от вноса на руски изкопаеми горива, в последните три години за тях харчим повече, отколкото даваме в помощ на Украйна, каза Йоргенсен. Той определи като важно бързото разгръщане на средства за производство на възобновяема енергия, осигуряването на повече прозрачност на пазара и преминаването към общи покупки на газ. По неговите думи одобряването на проектите за възобновяема енергия трябва да се ускори и да трае до шест месеца в обичайния случай и до две години за най-сложните проекти.

Енрегийният микс на Украйна се преценява от украинците, каза той в отговор на върпос, свързан с възможността България да достави реакторите, предвидени за АЕЦ-Белене, на украинската страна. В ЕС се опитваме да помогнем възможно най-много за доставка на енергия за Украйна и да съдействаме да се преодолеят проблемите след бомбардировките. Загрижени сме от обстрела край ядрени централи и по свързващата инфраструктура, това е много опасно, посочи еврокомисарят.

През януари Европейският съюз (ЕС) е закупил руски тръбопроводен газ за 833 млн. евро и втечнен природен газ (ВПГ) за 1,07 млрд. евро, сочат данни на Евростат и изчисления на ТАСС.

Общата стойност на покупките в размер на 1,9 млрд. евро е най-високата за последните две години.

През януари страните от ЕС са платили 1,07 млрд. евро за втечнен природен газ от Русия - със 17% повече, отколкото през декември 2024 г., и с 57% повече, отколкото през януари 2024 г. Числото е най-високото от януари 2023 г. насам, когато за заплащане на руски доставки на втечнен природен газ бяха похарчени над 1,3 млрд. евро. 

Основните вносители бяха Франция (455 млн. евро - максимумът от декември 2022 г.), Испания (261,5 млн. евро - максимумът от януари 2023 г.) и Белгия (256,7 млн. евро - максимумът от април 2023 г.). Нидерландия увеличи покупките си на втечнен природен газ от Русия с 1,6% на годишна база до 100 млн. евро през декември 2024 г., посочва ТАСС.
Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ