„Интелигентният софтуер и дигиталните услуги се превърнаха в стълбовете на нашия бизнес“, заяви Таня Рюкерт, член на управителния съвет на Robert Bosch GmbH на търговското изложение за електроника CES 2025 в Лас Вегас, Невада, САЩ. А бизнесът с изкуствен интелект и софтуер продължава да набира скорост: "Бош" предвижда да постигне продажби на софтуер и услуги за над €6 млрд. до началото на следващото десетилетие, а бизнес сектор Mobility ще генерира около две трети от тези продажби. AI играе изключително важна роля в това развитие. „С над 1500 патента само за пет години Бош е лидер в Германия и Европа“, каза Рюкерт. 5000 AI специалисти на "Бош" в момента работят върху смарт решения. "Бош" предлага персонализирани курсове, за да продължи последователно обучението на цялата си работна сила в областта на AI. Към днешна дата собствената AI Академия на компанията е обучила над 65 000 служители. Това съвпада и с резултатите от най-новия Tech Compass на Бош – ежегодна анкета за очакванията на хората за новите технологии. Според проучването четирима от петима от анкетираните по света тази година планират допълнително обучение, свързано с AI. А две трети смятат, че в училищата AI трябва да се преподава като отделен предмет. Посланието е ясно: AI уменията са фундаментални за бъдещето на работната среда.
На CES 2025 в Лас Вегас "Бош" представя продукти и решения, които правят живота на хората по-безопасен, по-ефективен и по-удобен благодарение на софтуера и AI. Или с други думи: със софтуер и AI "Бош" подобрява всички аспекти на ежедневието.
Мобилност, дом, здраве – софтуерът на "Бош" е навсякъдеДа вземем за пример пътищата: Бош отдавна се възприема като компания, предоставяща софтуер за мобилността. Наскоро бе програмирана нова функция, която позволява на колите да спират плавно и без сътресения. Това е улеснение за шофьорите в бавно движещия се трафик, както и за пътници с „морска болест“. „Никой не разбира изискванията и нуждите на автомобилната индустрия така задълбочено, както "Бош", сподели Пол Томас, президент на "Бош" за Северна Америка, на CES 2025. „С експертизата ни в софтуера за мобилността ние сме идеалният партньор за големите световни технологични играчи.“ В края на краищата софтуерът ще промени не само начина, по който използваме и усещаме автомобилите, но и начина, по който ги разработваме. В ерата на софтуерно дефинираната мобилност програмистите на "Бош" подхождат към автомобилите от софтуерна гледна точка. Те разработват технологии и решения за нови централизирани архитектури, които безпроблемно управляват всички взаимодействия между автомобилната електроника и облака. Това ще бъде от съществено значение в бъдеще, когато колите ще могат лесно и удобно да изтеглят нови функции за области като инфотейнмънт или помощ на водача по въздуха.
За "Бош" AI играе важна роля в асистираното и автоматизирано шофиране от години. Мултифункционалната камера MPC3 е в серийно производство от 2019, като поставя нови стандарти. Тази камера може надеждно да разпознава обекти и хора, както и да прави разлика между пътя и външния му ръб, като поддържа безопасно автомобила в лентата. Камерата съчетава конвенционални алгоритми за обработка на изображенията с AI методи за пълно разбиране на това, което се записва. „С мултифункционалната ни камера, базирана на AI, не само шофирането е по-спокойно, но и пътищата са по-безопасни за всички потребители“, заяви Томас. За да постигне това, "Бош" комбинира задълбочените си познания в областта на автомобилния инженеринг и експертния си опит в областта на изкуствения интелект с огромен набор от собствени сензорни данни. „Използваме AI, за да увеличим ефективността на системите ни за подпомагане на водача“, сподели Томас.
AI намалява притесненията за пробега и създава нова защита срещу кражба за електрическите велосипеди

Чрез сливането на физическия и дигиталния свят софтуерът подобрява изживяването с е-байковете. В Лас Вегас "Бош" представя новата си система за защита срещу кражба Battery Lock. Тя осигурява допълнителна защита за батерията на електрическия велосипед: дигитално заключване чрез използване на смартфона на водача като ключ. AI намалява и притесненията за пробега: с базираната на AI функция Range Control водачите на електрически велосипеди, които тръгват на път, могат да определят нивото на заряд на батерията, с което ще стигнат до дестинацията си. Хората имат лични предпочитания и в кухнята. Интелигентната фурна от 8-а серия на "Бош" също е показана на CES 2025. Тя е оборудвана със сензори, камери и AI. С тяхна помощ фурната може да разпознае около 80 ястия и автоматично да зададе оптималния метод и температурата на готвене. Дори степента на запичане може да бъде индивидуално избрана за много ястия.
Интелигентното детско легло на Бош – помощ за детегледачите
Сензори, камери и AI помагат на родителите, когато се грижат за новороденото си бебе. Новото интелигентно легло Revol на "Бош" следи жизнените показатели на бебето - сърдечния ритъм и дихателната честота. Софтуерът сигнализира своевременно, ако мека играчка или одеяло покрива дихателните пътища на детето или ако то плаче. И ако бебето има проблеми със заспиването, креватчето може автоматично да включи функцията за леко люлеене. Потребителите могат сами да решат дали записаните данни да се съхраняват в криптирана форма на сървърите на "Бош" или да останат офлайн в жилището. CTA, организатор на CES 2025, присъди на интелигентното детско легло на "Бош" Наградата за иновации на CES.
Смарт сензорите на Бош се превърнаха в неразделна част от ежедневието ниИнтелигентните сензори са още един пример за това как бързият ръст на иновациите, базирани на AI, променят начина, по който хората използват новите технологии. Тези малки компоненти имат голямо въздействие. Микроелектромеханичните сензори (MEMS), оборудвани със софтуер на Бош и AI, се срещат във всички сфери на ежедневието ни: в смартфоните, е-байковете, фитнес тракерите и в колите. Какво точно правят те? Преместват дисплеите от вертикално към хоризонтално положение, броят стъпките и управляват въздушните възглавници. Съвременните MEMS сензори дори са с интегриран микропроцесор и работят с независим софтуер.
Без тези сензори ежедневните функции, с които всички сме свикнали, изобщо не биха били възможни – например „събуждането“ на дисплея на смартфона или активирането на гласовия асистент с безжичните слушалки. Интелигентните сензори записват данни като ускорение, въртене и температура и използват софтуера на "Бош", за да ги обработват директно в интегрирания микропроцесор. Това означава, че цялата им функционалност се съдържа в компактния корпус – "Бош" произвежда най-малкия сензор в света с размери само 0,8 x 1,2 мм - малко по-голям от песъчинка. Друго предимство е, че сензорите с интегриран микропроцесор черпят значително по-малко енергия от батерията на смартфона или смарт часовника. За функцията „събуждане“, например, сензорната система се нуждае само от собствения микропроцесор. Тъй като може да работи без централния компютър на устройството, това удължава времето за работа на батерията.