Изследователи от Медицинския център Саутуестърн на университета на Тексас в САЩ са идентифицирали генетична мутация, която забавя растежа на меланома и потенциално и на други видове рак, като мобилизира имунната система. Резултатите са публикувани в специализираното издание Journal of Experimental Medicine, съобщава
БТА.
Резултатите ни показват, че след време е възможно да се използва напълно нов тип терапия за потискане на широк набор от злокачествени тумори, каза д-р Хъсин Шъ, преподавател в Центъра по генетика и имунология в институцията. Той е съавтор на изследването заедно с Брус Бойтлър, директор на Центъра по генетика и имунология, преподавател по имунология и вътрешна медицина и Нобелов лауреат за медицина и физиология за 2011 г.
Учените вече са установили много гени, известни като онкогени, които подтикват и направляват раковите клетки, когато мутират. Макар отдавна да се твърди, че в човешкия геном съществуват и мутации, които предпазват от рак, откриването им е трудно, защото хората с такива мутации не се отличават от останалите. В търсене на такива гени д-р Шъ и д-р Бойтлър заедно с колегите си от медицинския център създават миши модели с различни генетични мутации, след което търсят мишки, които не развиват злокачествени тумори.
Чрез метод, разработен в лабораторията на Бойтлър, учените бързо достигат до гена H2-Aa. Мишките, които носят две мутации на този ген, благодарение на които протеинът на H2-Aa изцяло липсва, често изобщо не развиват тумори, след като биват изложени на клетки на меланома. При мишките само с една мутация на този ген развитието на тумори е значително по-ограничено в сравнение с мишки, носещи основната форма на гена.
Авторите на изследването са успели да синтезират и протеин, който блокира действието на други протеини срещу H2-Aa и води до същия резултат като мутациите на H2-Aa.