Огнян Траянов, собственик и изп. директор на „ТехноЛогика“: Ще има трансформации в ИТ бранша
Тексът е публикуван в бр. 9 (49) на сп. Business Global
Във всеки брой на BGLOBAL сверяваме часовниците си с мениджърите на водещи компании по важни за българското общество и икономика теми. Водени сме от разбирането, че това са хората, които са в основата на развитието на страната и техният глас трябва да се чува по-често.
След края на лятото им зададохме въпроса:
Какви са Вашите очаквания за новия делови сезон – за бизнеса Ви, за сектора, за българската икономика?
Потърсихме техните прогнози за това какво ще е влиянието върху компаниите и българската икономика на фактори като пазар на труда, инфлация, инвестиционна активност; енергийните цени и енергийната ефективност; дигитализацията, автоматизацията, изкуствения интелект. Попитахме ги и за отражението на вътрешната политическа обстановка. Eто отговора на Огнян Траянов:
Очаквам значителен ръст на приходите ни в технологични области, в които инвестираме усилено в последните 6 години – използване на изкуствен интелект (AI) за анализ на сателитни изображения, киберзащита и програмиране на роботи. Инвестиции както в изграждане на капацитет, така и в усилия за култивиране и създаване на осъзната необходимост и търсене у клиенти. Влизат във фаза на реализация и продуктите, които създадохме в последните години и вече минаха фазата на пилотни внедрявания – системa за управление на операциите в производството (MOM), облачна версия, насоченаОгнян Траянов е основател, собственик и изпълнителен директор на ИТ компанията „ТехноЛогика“. Съосновател е и е бил председател на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН. Председател е на Контролния съвет на Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ). Създател на интерактивния център за наука и технологии TechnoMagicLand. Инициатор е на програмата „Инженерното образование – солидно и работещо“, която подпомогна осъвременяването на обучението по автоматизация на инженерния труд в 10 университета. към малки и средни предприятия, на нашата наложила се вече на корпоративния пазар система за управление на човешките ресурси, софтуерна платформа за приложения с използване на сателитни изображения в земеделието, в енергетиката, в екологията, в борбата с природните бедствия.
За някои от тези инвестиции възникнаха фактори, ускоряващи пазарната им реализация – пожари, наводнения, липса на достъпна и качествена работна ръка при завишени изисквания към качество на произведеното, необходимост от укрепване на националната сигурност. Но върху бързата реализация на други инвестиции има и фактори с отрицателно въздействие. По-голямата част от нашите повече от 700 клиенти от индустрията работят по поръчки от Западна Европа. Задаващата се там в края на 2019 г. рецесия бе изместена от пандемията и последвалата я щедрост на централните банки. Но днес рецесията вече е факт и това се отразява на състоянието на българските подизпълнители. Малко от тях разглеждат периода с по-малко поръчки като време, подходящо за организационно и технологично развитие. А това би бил навременният отговор на предизвикателствата, свързани със стремежа на техните възложители за скъсяване на веригата на доставки (in-house, финансово стимулирана от държавата роботизация) и едновременно с това на значителното повишаване на цената на труда у нас.
Подобно е влиянието и върху ИТ сектора, особено върху множеството аутсорсинг фирми. Ускорената дигитална трансформация (в САЩ над 3 пъти), предизвикана от пандемията, както и инфлацията, която стимулира инвестиции в акции (с цел запазване стойността на парите), активизира пазара на придобивания на ИТ фирми на цени, които не отговарят на реалните им показатели. Този процес засегна и България. ИТ браншът прегря. Последва очакваното охлаждане. Трансформации ще има – продажби, сливания, смяна на бизнес модела, но движени от различни причини.
Националният план за възстановяване и устойчивост предвижда милиарди за дигитализация, дава надежди. Но носи и заплаха. Ако парите се усвоят (а не оползотворят) по непазарни механизми, а вътрешнополитическата нестабилност внася риск в тази посока, това ще има негативно въздействие върху ИТ бранша. Ще руши, а не подпомага развитието му. А развитието на ИТ бранша е предпоставка и гаранция за задържане и повишаване на конкурентоспособността на всички сектори на икономиката. Евтин труд за ишлеме нямаме, а и такъв все по-малко се търси. Новите технологии – AI, автоматизацията на бизнес процеси чрез софтуерни роботи (RPA), ще са решаващ инструмент за запазване на конкурентоспособността на финансово-застрахователните и ютилити фирмите.
Можете да закупите списанието в павилионите на Inmedio, големите вериги бензиностанции, търговските вериги "Фантастико", "Кауфланд", "Билла" и др.
Абонирай се!
Абонамент за списание BGlobal може да заявите:-във фирма &bd...