Блясъкът на царевицата

Стартъпът ЛАМ’ОН скоро ще започне доставки на биоразградими фолиа до своите първи клиенти

Емил Петров
Емил Петров / 14 July 2023 10:55 >
Блясъкът на царевицата
Източник: Личен архив
Гергана Станчева и Анджела Иванова
Текстът е публикуван в бр. 3 (31) на сп. Business Global

Дотолкова сме свикнали с пластмасата, че дори не си даваме сметка за всички нейни проявления в заобикалящия ни свят. Една от неподозираните ѝ роли е в ламинирането на хартията за „хартиените“ чаши за топли и студени напитки, за кутиите на различни продукти, във фолиото, което се използва за опаковане – от тарелките с плодове и зеленчуци до парфюмите и бутилките със скъпи напитки, дори и в хартията за кориците на списания и брошури. Всичко това след използването му отива на сметищата, а разграждането отнема стотици години.

Трима млади предприемачи са на крачка да пуснат на пазара продукти, които намират решение на проблема с „вечния“ отпадък. През 2017 г. Анджела Иванова - предприемач, специалист печат и предпечат, Гергана Станчева – графичен дизайнер и предприемач, заедно с доц. д-р Филип Ублеков, специалист по биополимери, основават стартъпа ЛАМ’ОН. Целта им е да създадат биоразградими фолиа за ламиниране и за опаковане на различни продукти („лам“ в името на компанията идва от „ламинирам“). 6 години по-късно рецептите за фолиата са налице, екипът се е снабдил със собствена машина и я настройва финално за готовата продукция, която се очаква да е при първите си клиенти през септември.

Доставката на машината от Китай отнема повече време от предвиденото, около 8 месеца, защото ковид продължава да е тема там и да налага ограничения върху производството и цялостната логистика, казва Анджела Иванова, която е изпълнителен директор на стартъп компанията. Не е лесна задача и инсталацията на машината в производствено помещение – съоръжението е високо 8,5 метра, колкото 3-етажна сграда. Раздувният екструдер, каквото е техническото наименование на машината, работи с гранулите, които се разтапят и изтеглят нагоре, преминавайки през валове, а те навиват фолиото на ролка.

Производството е базирано в помещения на бившия хладилен завод „Мраз“ в София.

Иванова описва стъпките от тук нататък – фокусът в момента е установяването на реда и добрите практики в производството, след това започва изпълнението на поръчките на първите клиенти, които ще достигнат максимума на капацитета на машината. „След това ще мислим за разширяване“, казва Анджела Иванова.

Фолиата на ЛАМ’ОН имат много предимства. Като начало основната суровина за производството им е полимлечна киселина, добита от царевица, така че са биоразградими. Въпреки внушителните си размери машината, която се използва за производството им, е стандартна, с която се правят и полиетиленовите фолиа. 

За използването на биоразградимите фолиа за ламиниране и опаковане също не се изисква ново оборудване.

Стъпка по стъпка

Стартъпът започва с финансиране от €15 000 от акселераторската програма Climate KIC, с който в края на 2018 г. създават работещ вариант на фолиото. Класирането им сред лидерските позиции на акселераторската програма за иновативни компании The Chivas Venture в началото на 2019 г. им осигурява още една глътка финансиране. В началото на 2020 г. в ЛАМ’ОН инвестират и предприемачите Саша Безуханова и Светозар Георгиев, които придобиват и миноритарни дялове от компанията. 

През годините идеята на ЛАМ’ОН печели призове на много международни и местни предприемачески конкурси. Но набраните средства не са достатъчни, за да създадат собствено производствено предприятие. Затова стартъпът започва подготовка за Акселератора на Европейския съвет по иновации (EIC Accelerator) и става единствената българска компания от общо 99 от ЕС, които получават финансиране в есенната сесия през октомври 2021 г. Така се сдобиват с 1,3 млн. евро грант, с който може да си позволят покупката на необходимото оборудване и намирането на кадри за производството.



„Ценните съвети и насоки на Саша Безуханова и Светозар Георгиев като опитни мениджъри и предприемачи ни помогнаха да се подготвим добре пред комисията на инвестиционния съвет и да успеем да получим финансиране“, казва Анджела Иванова. 

Освен финансовите предизвикателства, тримата се натъкват и друг проблем пред стартиращите компании – липсата на университетска или лабораторна база в България, която да предоставя технически условия, като необходими машини например, за тестване на прототипите. За да преминат през етапа между лабораторното ниво и индустриалното производство, от ЛАМ’ОН използват под наем машина на индустриален производител. „Беше голяма борба да намерим компания, която да си спре производството, за да направим тестовете си и да стигнем до индустриален прототип“, казва Анджела Иванова. 

Преимуществата

Основната суровина за фолиата, полимлечната киселина, e произведена в САЩ. Има и добавки с европейски произход. Рецептата и производствената технология на ламиниращото фолио са патентовани от българската компания, а според Анджела Иванова в Европа и Азия все още няма конкурентни продукти на този на ЛАМ’ОН. При него лепилният слой се влага по време на процеса на производство на самото фолио и е част от готовия продукт, а не се нанася допълнително, което оскъпява процеса на работа и увеличава вредата за околната среда.

Биополимерът на ЛАМ’ОН се разгражда чрез стандартно компостиране, като дори и изхвърлен в природата, се разпада за около година. Цената му също е сравнима с тази на качествените пластмасови фолиа. „Стараем се нашият продукт да е масов, а не ексклузивен и бутиков“, обяснява Анджела Иванова.

Разрастването

Екипът на ЛАМ’ОН е от 10 човека – тримата основатели, експерт технолог, мениджър бизнес развитие и петима оператори на машината. До септември персоналът трябва да се разрасне с още 8 души, за да се осигури непрекъснатото производство. Капацитетът на машината е 100 – 150 кг гранули на час, което означава около 20 тона фолио на седмица при непрекъснат режим на работа.

Първите клиенти на ЛАМ’ОН ще са печатници и компании, които имат собствени пакетиращи машини за тяхната продукция. Много от тях вече са изпробвали фолиата и екипът на стартъпа е събрал обратна връзка по технически въпроси като термошевове, залепване, прозрачност, което е помогнало за изглаждане на окончателните версии на продуктите.

Освен за тях в началото ще се произвежда фолио за вторични опаковки – салфетки, тарелки за плодове и зеленчуци и др. Следващият етап е производството на фолио за опаковка на храни, готови за консумация. Скоро ще бъде поръчана машина, предназначена за хранителната индустрия. Тя ще е в санитарно изолирана среда, която ще удостовери и чистотата на продукта. Анджела Иванова очаква тази техника да заработи към края на годината, защото има потенциал – „имаме все повече запитвания от страна на хранителната индустрия както от български, така и от чуждестранни компании“, казва мениджърът на ЛАМ’ОН.

„Фокусът ни в момента е да си синхронизираме нещата и да излезем на пазара. Имаме сериозни планове да изпробваме допълнителни добавки, които да направят фолиото по-устойчиво на температура, за да може да се използва и при фолирането на т.нар. хартиени чаши за еднократна употреба“, казва Иванова.

Към продуктите на ЛАМ’ОН има интерес и от чуждестранни клиенти, но създателите на стартъпа са готови за лицензиране и на технологията си, за да може фолиата да се произвеждат и в други държави. Плановете са и за разширяване на R&D екипа, за да създават нови продукти. В същото време компанията се подготвя и за следващия инвестиционен рунд, за да си осигури финансиране за покупката на нови машини.

„Задачите не са лесни, но няма да спрем дотук“, убедена е Анджела Иванова.

Можете да намерите Business Global в пунктовете на Inmedio в моловете, в големите търговски вериги, в повечето от веригите бензиностанции, както и в централните пунктове за разпространение на печатни издания. Приятно четене!
Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ