Направи го сега, направи го от сърце

Защо благодарността е толкова важна в живота и в бизнеса

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 18 May 2023 16:07 >
Направи го сега, направи го от сърце
Източник: Тони Тончев
Текстът е публикуван в бр. 2 (30) на сп. Business Global

Петя Кондакова
Петя Кондакова e консултант в областта на човешките ресурси, индивидуалното развитие и обучител. Магистър по трудова и организационна психология от СУ „Св. Климент Охридски“. Доктор по социално управление. Има мастерска степен по НЛП и е сертифициран тренер. Бизнес партньор „Човешки ресурси“ в „Уилям Хил“.

Имам една позната, предприемач с много сериозен бизнес, която всяка вечер, преди да заспи, благодари на хората, които през деня са ѝ направили добро, на съдбата, която е била благосклонна към нея. Защо го прави? Вероятно защото вярва, че така им изпраща положителна енергия. А и самата тя става по-позитивна, по-богата на емоции и по-отворена към хората, които среща в живота си.

Силата на благодарността е в това, че ни кара да живеем тук и сега и да сме доволни и признателни за това, което имаме, да сме фокусирани върху позитивната страна на живота. С нея усещаме, че сме на мястото си, в „обувките си“ и

в хармония с всичко около нас

Едва ли можем да дадем точна дефиниция на понятието „благодарност“, защото не можем да обхванем всичките му проявления, ползи, значения и цели. Две думи го съставят: „благо“ и „дарявам“, и дават много посоки за размисъл. Благодарността е израз на уважение към някого или нещо, на признание на заслугата му за сторено добро и помощ, за извършена дейност, за положително стечение на обстоятелствата. С нея изразяваме признателност за събитие, явление, състояние, дар, подарък, ситуация и много други. Тя ни носи радост, щастие, че сме част от определена ситуация, че сме на конкретно място, че имаме връзка с определен човек...

Как се събуждаме сутрин и какво е първото нещо, което си казваме? Какво мислим? Дали сме потиснати, че започва нов ден, или му се радваме и сме благодарни за всичко, което предстои да изживеем?

Накъде насочваме мислите си вечер, преди да заспим? Към поредните проблеми и към предизвикателствата, с които се борим? Или си казваме, че ще се справим с всичко, защото имаме късмет, защото обстоятелствата са с нас и защото обикновено нещата се развиват положително.

Всяка ситуация, всеки контакт и връзка, всяко състояние имат позитивна и негативна страна. Нека не гледаме само в черно, така можем да пропуснем добри възможности. Обратното също е вярно -

прекалено позитивното отношение


може да ни попречи да бъдем реалисти и да видим уроците, които можем да научим.

Ако често превъртаме проблемите и неудачите си, то много по-вероятно е да започнем да ги виждаме навсякъде, защото сме свикнали да забелязваме само и предимно тях.

Когато в сърцата ни липсва благодарност, там се настанява трайно завистта или алчността. Вторачваме се във всичко, което другите притежават, без да си даваме сметка за цената, която са платили. Когато сме неблагодарни за това, което вече притежаваме, каквото и да получим, няма да ни е достатъчно. А винаги ще има нещо, което нямаме, не притежаваме, не сме изпитали, не сме преживели и не сме опитали.

Да намерим хора, ситуации, придобивки, явления, взаимоотношения, за които да сме благодарни всеки ден (като моята позната от началото на текста), и ще започнем да се фокусираме повече върху хубавите неща, които ни се случват. Или поне ще балансираме позитивното с негативното преживяване.

С благодарността в живота ни идва уважението към чуждия труд и чуждите усилия и разбирането, че това, което имаме, никак не е малко.

Когато се фокусираме върху разбирането, че ресурси има за всички и можем да дадем, защото имаме достатъчно, много често това ни се връща и ние започваме и да получаваме. В социалната психология говорим за „теорията на социалната размяна“. Ако две страни имат взаимна полза от общуването помежду си, те го продължават. Когато човек усети, че има несправедливост в отношенията, той се стреми да я елиминира. Показвайки признателност, благодарност и уважение, много скоро и другата страна ще започне да има подобно поведение.

От кой ъгъл ще погледне всеки от нас

е въпрос на гледна точка, а понякога и на навик. А създаването на нов навик, както добре знаем, изисква постоянство, съзнателно усилие и пренасочване на мислите. 

Как благодарността ни помага в личния живот и в бизнеса? По много начини. Изброявам някои от тях:

Фокусираме се върху позитивните ситуация. Създаваме балансирана представа за настоящето. Държи ни в настоящето и ни прави чувствителни към случващото се в момента. Действаме с уважение към другите, което често ни се връща. Даваме, без да очакваме да получим обратно. Подобрява взаимоотношенията ни и социалните ни контакти. Намалява стреса и тревожността, както и чувството за самота и изолираност. Повишава позитивните емоции, радостта, удоволствието от живота, емоционалната устойчивост и гъвкавостта в трудни житейски ситуации. Прави околните по-дружелюбни, отзивчиви и по-лесно прощаващи.

Но можем ли да променим своето отношение към благодарността, да започнем да я практикуваме всеки ден и как да направим това?

ДА ЗАПОЧНЕМ с нещо съвсем просто, а именно да благодарим на хората искрено и от сърце. Независимо дали очи в очи, или по мейл. Благодарността е незаменима, защото казваме на другия човек, че оценяваме неговите усилия и целенасочени действия и те ни носят радост.

НАШИТЕ ДЕЙСТВИЯ да предизвикват благодарност и признателност. Това означава да покажем внимание, търпение, да дадем експертно мнение, да изпратим обещаното в срок, да предусетим желанията на другите хора.

ДА СИ ВОДИМ ДНЕВНИК на благодарността – това вероятно е най-ефективният начин действително да променим нагласата и практиките си. Всеки ден записвайте по няколко неща, за които сте благодарни. Само след месец ще откриете, че се фокусирате върху позитивните неща в живота си и че той е много по-интересен и забавен. Ще видите и че взаимоотношенията ви са се подобрили и са станали по-удовлетворяващи.

БЪДЕТЕ ПО-ЧЕСТО в компанията на хора, които виждат възможности. Ако около вас постоянно има мърморещи събеседници, неминуемо ще ви бъде доста по-трудно да обръщате внимание на добрата страна на нещата и да бъдете благодарни. И може да продължите да живеете с навика на оплакването и негативната гледна точка, защото е по-лесна, не е толкова съзнателно ангажираща, по-приемлива е за хората наоколо със същото мнение.

ФОКУСИРАЙТЕ СЕ върху намеренията и смисъла – ако получите подарък или ви се случи нещо приятно, помислете за това, че някой съзнателно е поискал да ви зарадва. Така ще бъдете по-щастливи, радостни и признателни за хубавите емоции, които той ви е дал. И ще сте по-склонни да отговорите със същото.

ОБРЪЩАЙТЕ ВНИМАНИЕ предимно на позитивната страна – във всяка ситуация има поне две гледни точки. Осъзнато обърнете внимание на тези от тях, които ви носят определени ползи. Ако сте пропуснали някоя възможност, не започвайте да се тюхкате, а вижте колко други възможности са се появили.

Можете да намерите Business Global в пунктовете на Inmedio в моловете, в големите търговски вериги, в повечето от веригите бензиностанции, както и в централните пунктове за разпространение на печатни издания. Приятно четене!
Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ