Домбровскис: Присъединяването към еврозоната означава много повече от замяна на лева с еврото
Според управителя на БНБ Димитър Радев забавянето на процеса за въвеждане на еврото се корени в политическата рамка през последните 2 години
.jpg)
Източник: Shutterstock
Присъединяването към еврозоната означава много повече от замяна на лева с евро. Преди всичко става въпрос България да избере да се присъедини към сърцевината на европейския проект, защото това защитава Европа по време на финансова или икономическа криза. Това каза изпълнителният заместник-председател на ЕК Валдис Домбровскис по време на конференцията „България по пътя на еврото“, която се провежда в Националния дворец на културата в София днес, предаде БТА.
Домбровскис посочи, че поемането по пътя към присъединяването на еврото означава задълбочаване на интеграцията на страната в ЕС и демократичния свят. От жизненоважно значение е България да не се разколебава от избрания път, заяви той. Домбровскис изтъкна, че от създаването си еврото се превърна в нещо повече от средство за обмен между държавите в еврозоната, то е символ на силата ,единството и солидарността на Европа, в момент когато тези ценности са заплашени и подложени на изпитание.
За България членството в еврозоната и Шенген е стратегически важна цел. Това каза президентът Румен Радев по време на откриването на форума. По думите му в исторически план България винаги е била важна и неделима част от Европа. Така е и днес, защото страната ни е важна и неделима част от общото европейско и икономическо пространство.
Стокообменът, съвместните производства, инвестициите в България са в огромната си част със страни от Европейския съюз (ЕС), и то, от еврозоната, изтъкна президентът Радев. Той даде за пример данните за стокообмена с Германия. За миналата година страната ни има ръст от над 22 процента. Стокообменът вече надхвърли 12 млрд. евро - с голямо положително салдо за България. "Ако ние продължаваме с тези темпове на нарастване на стокообмена, а това е тенденция в последните години, до 3 години този стокообмен ще надхвърли 20 млрд. евро", посочи Румен Радев.
Българската икономика е напреднала значително в подготовката си за въвеждането на еврото и за бъдещето си успешно функциониране в еврозоната, каза служебният министър на фининасите Росица Велкова-Желева.
Инфлационният процес в България до голяма степен зависи от цените на суровините и реалния процес на конвергенция. Постигането на критерия за ценова стабилност е предизвикателство за страната ни поради сравнително ниските цени в сравнение с това на страните на ЕС като цяло и тези от еврозоната. Министър Велкова отбеляза, че икономиката на България е над три пъти по-енергийно интензивна, съпоставена с другите страни на ЕС.
Според управителя на БНБ Димитър Радев генезисът на цялостното забавяне на процеса на присъединяване към еврозоната е в политическата рамка и в политическата криза през последните две години. Той смята, че текущите проблеми със законодателната програма и с вътрешните фактори за високата инфлация до голяма степен са следствие на политическата криза. В резултат на тази криза бюджетният процес в страната е силно разстроен. През последните две години не разполагаме с ясно дефиниран закон за държавния бюджет и с реалистична макроикономическа рамка и средносрочна фискална програма, описа ситуацията управителят на БНБ.
Налице е тенденция на разхлабване на традиционно силната фискална позиция на страната, което подхранва инфлацията и затруднява пазарните мерки за нейното намаляване, тъй като фискалната експанзия, наред с всичко друго, все по-видимо влиза в конфликт с глобалната и регионална тенденция за затягане на паричната политика, посочи още Радев.
Абонирай се!
Абонамент за списание BGlobal може да заявите:-във фирма &bd...