Денес, който върна към живот в Средно градище

Нидерландски предприемач продаде транспортния си бизнес, за да развива селски туризъм в Чирпанско

Пламен Енев
Пламен Енев / 16 February 2022 12:12 >
Денес, който върна към живот в Средно градище
Нидерландецът реновира напълно къщите, които ще предлага за селски туризъм
Текстът е публикуван в бр. 11/2021 г. на сп. Business Global.

Нидерландец, който избра България за своя втора родина, върна към нов живот живописното чирпанско село Средно градище. Дингеман Ламбертус Петрус ван Гилс, който от близо 9 години живее и развива бизнес в страната ни, се опитва да превърне селцето в атрактивна дестинация за любители на селския туризъм. Някои чужденци избират България заради кариера, други по семейни причини, но има и една категория от чужди предприемачи, които остават, защото се влюбват в страната. Случаят с Ван Гилс е именно такъв, въпреки че първоначално идва заради атрактивната цена на труда. 


Българската история на чужденеца започва през 2012 г., когато се мести у нас. Той се възползва от възстановяването на световната икономика след финансовата криза, за да регистрира своята транспортна фирма „Ван Гилс транспорт“. Икономическият подем тогава е чувствителен и бизнесът върви добре. „Първоначалната ми идея беше да се възползвам от ниските данъци и разходи за труд, а и тогава инвестиционният климат беше много добър“, обяснява нидерландецът. Но с течение на времето онова, което се случва, е, че тези предимства остават на заден план, защото той опознава страната и се влюбва в нея. „Това, което ме завладя, беше красотата на природата, добрият климат, богатата култура и добрите хора. Като прибавим към това и евтината издръжка на живота в сравнение с нидерландския стандарт, решението да остана тук не бе особено трудно“, обяснява предприемачът. 

В един момент Ван Гилс решава да продаде транспортния си бизнес, защото, въпреки че се справя добре с него, пресмята, че ежедневният стрес от оперативното му управление не си заслужава. „Исках да е нещо като пенсиониране, но да не спирам да работя, правейки нещо различно с живота си“, разказва 57-годишният нидерландец. Решава, че индустрията на гостоприемството е най-подходяща за неговия план, защото съчетава полезното с приятното.

Чирпански блян

Без бизнес план, нито маркетингови проучвания, а само с идея, която още не е изкристализирала, се озовава в чирпанското село Средно градище. Посещението му приключва със смесени чувства. „От една страна, останах изумен от прекрасния каменен градеж на къщите, но от друга, ме заболя, защото те бяха изоставени и буренясали“, обяснява Ван Гилс. Представя си го като пълно с туристи и млади хора оживено място и това е моментът, в който решава да вложи средствата си именно там, развивайки селски туризъм. Купува няколко къщи и започва да ги реновира. Обновява покривите, дограмите и вратите, ремонтира ВиК и електрическите инсталации. Изчиства дворовете и засажда традиционни плодни дръвчета. Идеята е в къщите да отсядат туристи, избрали тишината, спокойствието и красотата на пасторалния живот в полите на Средна гора. 

Като опитен бизнесмен Ван Гилс вече добре знае всичко за селото, включително легендите и преданията, свързани с него, за да може да ги използва за популяризирането на дестинацията. Изтъква с лекота всичките му предимства, като например, че над селото е най-високият връх на Чирпанските възвишения, Китка. Знае, че там се организира традиционният фестивал на лавандулата, защото точно на това място още преди век са създадени първите лавандулови насаждения в България. Изтъква и наличието на две винарни, на дестилерия за изваряване на розов и лавандулов цвят. Признава, че не е първият чужденец, който е оценил достойнствата на Средно градище, защото през последните години десетина къщи за собствено ползване са купили англичани, германци и поляци. 

През тази година нидерландецът отива една стъпка по-напред в развитието на бизнеса си в селото, като купува изоставената сграда на бившата фурна за хляб. Ремонтира помещението и в средата на октомври отваря врати рок бар „Старата фурна“, изпълнен в типичен британски стил с билярд, дартс и с фокус върху гледане на спортни събития. Поканени са всички 77, предимно възрастни жители на селото, които галено наричат своя нов съселянин Денес. Те също се надяват той да върне живеца в Средно градище, като го направи привлекателно за млади и дейни хора, които да изберат да живеят там, работейки дистанционно. 

Но основната цел на Денес си остава развитието на селския туризъм. Засега пандемията не му пречи, защото съвпада с периода на ремонти и подготвителни дейности, но въпреки това вирусът си остава постоянен спътник в живота ни. „Засега искам да се съсредоточа върху вътрешния туризъм, но ще се опитам да се развивам и като предлагам Средно градище на чуждите пазари. Ситуацията около пандемията все още не позволява привличане на чужденци, но се надявам, че нещата ще се оправят и ще мога да покажа красотите на страната и на хора от други държави“. 

Според Ван Гилс, за да успее един чужденец в България, трябва да умее да се приспособява. „Аз се адаптирам много лесно, защото уважавам всички хора независимо от техните позиции. Обичам да уча и се опитвам да ставам все повече и повече българин, без да губя холандския си произход“, разяснява своята житейска философия чужденецът. 

Как се прави бизнес в България

В основните принципи на правене на бизнес България не се различава особено от Западна Европа, смята Денес. „В крайна сметка във всяка сделка има две страни – едната трябва да направи пари, продавайки нещо, а другата не иска да плаща твърде много за него. Добрата сделка е, когато и двете страни останат доволни, това важи и на глобално ниво.“ Както на Запад, така и тук има предприемачи, които се справят добре, има и такива, които се борят да свържат двата края и да поддържат бизнеса си.

Той все пак има наблюдения и върху специфичния местен манталитет, който преодолява много търпеливо и внимателно. „Проблемът на повечето българи е, че ако правят бизнес с чужденци, си мислят, че всички са милионери и имат много пари за харчене“, казва нидерландецът. 

Денес знае, че в бизнеса няма нищо сигурно, особено в тези кризисни времена. Но споделя, че неговото вътрешно чувство му казва, че ще успее, а то никога не го е подвеждало досега.
Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ