Да те нарочи активист
Този тип инвеститори оказват все по-голямо влияние върху публичните компании в Европа
Пол Сингър вложи над 3,4 млрд. долара в германски компании
през първото полугодие
Най-големите инвеститори активисти на Уолстрийт поглеждат все по-често към Европа, прехвърляйки интереси и капитал през океана. Като цяло инвеститорският активизъм добива все по-голяма популярност на Стария континент, като според CNBC към момента над 82 млрд. долара са инвестирани от акционери, които искат да наложат някакви промени в работата на европейски публични компании.
Обикновено, когато чуем активизъм, се сещаме за идеалистично настроени индивиди, които защитават непопулярни обществени каузи. Когато говорим за борсовия свят, такова определение не може да е по-далеч от истината. Става въпрос за печалби и изгода.
Какво е инвеститор активист
Активист инвеститор е физическо лице или група, която купува голям брой акции на публична компания, опитвайки се да получи място в борда и за да извърши значителна промяна. Една компания може да се превърне в цел за активисти, ако е управлявана неправилно, има прекомерни разходи или има друг проблем, който активистът смята, че може да реши, за да направи компанията по-ценна. Твърде често активистите набелязват дружества, на които предстои сливане, като целите им варират според интересите – понякога се стремят да провалят обединението, друг път да го стимулират. Практиката показва, че като активисти най-често оперират фирми за управление на частни богатства, хедж фондове и заможни лица. За сигнал, че някой смята да действа като активист, в САЩ се приема подаването на формуляр 13D пред Комисията по ценните книжа и борсите (SEC), който се попълва, когато инвеститор закупи 5% или повече от акциите на компания. На Уолстрийт вече има легендарни имена на активисти като Бил Акмън, Карл Икан и Пол Сингър, но европейските компании сега започват да усещат натиска от експанзията на това явление.
Добре дошли в Европа
Един пример за успех на активисти в Европа е от лятото на тази година с предложеното сливане между британския доставчик на храна Just Eat и холандския му конкурент Takeaway.com, за да се образува гигант за доставка на храна в размер на 10 млрд. долара. Базираният в Кънектикът активистки фонд Cat Rock Capital притежава 2,5% дял в Just Eat и 4% от Takeaway.com и публично призоваваше отдавна, че Just Eat трябва да се слее със съперник, ако иска пазарно лидерство. Едва ли на Cat Rock може да се припише цялата заслуга за сливането, но ролята му в процеса не може да бъде игнорирана.
Хедж фондът на Сингър Elliott Management Corp изпревари конкурентите си, когато става въпрос за разполагане на капитал, насочен към корпоративна промяна в континентална Европа, и по-специално в Германия. За първите шест месеца на тази година той вложи 3,4 млрд. долара нов капитал и вече има значителни инвестиции в компании като Bayer, SAP,Thyssenkrupp, Uniper и Gea.
През първата половина на годината 46% от кампаниите на активистите са били за стратегия и насърчаване на сливания и придобивания, а не просто за фокусиране върху балансите и възвръщаемост за акционерите, което означава, че новата порода активисти са по-агреснивни и нетърпеливи. „Виждаме, че активизмът наистина нараства като катализатор за тези видове сделки. Често, особено при малките и средните по капитализация фирми, става въпрос за натиск за продажбата им, ако оптимизацията не доведе до желаната оценка“, казва главният съветник за европейските акционери в Lazard Рич Томас. Той напомня, че инвеститорският активизъм е доминираща тенденция в САЩ от над 7 години, но сега отчетливо се напблюдава разрастването ѝ в световен мащаб.
Според годишния доклад The Activist Investing Annual Review 2019, изготвен от правната кантора Schulte Roth & Zabel, през миналата година 992 публични компании са били цел на инвестиционни активисти в сравнение с 856 през 2017 г. В Азия са набелязани 111 дружества, а в Европа 148.
Абонирай се!
Абонамент за списание BGlobal може да заявите:-във фирма &bd...